Czy można ograniczyć możliwość dokonywania zgłoszeń?

Nie jest dopuszczalne ograniczenie możliwości dokonywania zgłoszeń, a co za tym idzie – nabywania przez sygnalistę ochrony.

Nie jest dopuszczalne ograniczenie możliwości dokonywania zgłoszeń, a co za tym idzie – nabywania przez sygnalistę ochrony przed działaniami odwetowymi oraz realizacji przez pracodawcę pozostałych obowiązków wynikających z przepisów ustawy w drodze umowy o pracę, innej zawieranej umowy czy np. regulaminu pracy bądź wewnętrznych polityk. Żaden z tych dokumentów nie może bezpośrednio ani pośrednio wyłączyć lub ograniczyć możliwości dokonywania zgłoszeń. Dotyczy to także sytuacji, gdy pod pozorem neutralnie sformułowanych postanowień, na przykład o obowiązku zachowania tajemnicy co do informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, troski o dobro zakładu pracy, lojalności lub tym podobnych, ograniczana mogłaby być możliwość dokonywania zgłoszeń. Nieskuteczne będzie zatem nałożenie na osobę zatrudnioną obowiązku wcześniejszego poinformowania zarządu o dokonywanym zgłoszeniu lub ograniczenie możliwości dokonywania zgłoszeń tylko co do niektórych spośród wskazanych w ustawie naruszeń prawa. Takie postanowienia będę nieważne. Oznacza to, że należy traktować je tak, jakby w ogóle nie istniały. Podmiot zatrudniający nie będzie mógł ich sposób egzekwować, a w przypadku naruszenia takich ograniczeń – dochodzić jakichkolwiek roszczeń. 

 

 

WAŻNE:

Postanowienia zakładowych źródeł prawa pracy (np. układu zbiorowego pracy lub regulaminu pracy) w zakresie, w jakim bezpośrednio lub pośrednio wyłączają lub ograniczają prawo do dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego lub przewidują stosowanie środków odwetowych, nie obowiązują.

 

Postanowienia umów o pracę, innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy lub kształtujących prawa i obowiązki stron stosunku pracy, w zakresie, w jakim bezpośrednio lub pośrednio wyłączają lub ograniczają prawo do dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego lub przewidują stosowanie środków odwetowych, są nieważne.

 

Postanowienia umów (innych niż umowy o pracę) oraz innych aktów, na podstawie których świadczona jest praca lub usługi, dostarczane są towary lub dokonywana jest sprzedaż w zakresie, w jakim bezpośrednio lub pośrednio wyłączają lub ograniczają prawo do dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego lub przewidują stosowanie środków odwetowych, są nieważne.

 

kalendarz09.08.2022

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ustawy o ochronie sygnalistów?

Sprawdź jak przygotować się na wejście w życie nowych przepisów.

Zobacz również:

Kiedy zgłoszenie sygnalisty będzie bezprawne?

Tylko zgłoszenia dokonane zgodnie z przepisami ustawy zapewniają sygnalistom ochronę prawną. Sprawdź, w jakich przypadkach zgłoszenie może być bezprawne.

Powiadomienia o ustawie

sygnaApp.pl sygnaApp.pl

Zostaw swój adres email a powiadomimy Cię o wszystkich aktualnościach związanych z wejściem w życie nowych przepisów oraz organizowanych przez nas webinarach z nimi związanymi.

Dziękujemy za zapis na powiadomienia o ustawie
Powiadomienia