Czy można zwolnić sygnalistę z powodu zgłoszenia?

Pracodawca nie może podejmować w stosunku do sygnalisty działań odwetowych w związku ze zgłoszeniem. Czy oznacza to także zakaz zwolnienia sygnalisty? 

Zwolnienie sygnalisty z powodu zgłoszenia - czy jest możliwe?

Pracodawca nie może rozwiązywać lub wypowiadać umowy z sygnalistą z powodu dokonania przez niego zgłoszenia naruszenia prawa. Każde takie działanie należy potraktować jako bezprawne. Nie oznacza to jednak, że w stosunku do sygnalisty nigdy nie będzie wolno podjąć działań dla niego niekorzystnych (np. zwolnić z pracy). Aby móc tego dokonać pracodawca będzie musiał wykazać, że powodem zwolnienia nie jest dokonane zgłoszenie nieprawidłowości, ale np. nieprawidłowe wykonywanie obowiązków pracowniczych. To na pracodawcy spoczywa obowiązek udowodnienia, że kierował się obiektywnymi powodami. 

Jakich umów dotyczy zakaz rozwiązania umowy z sygnalistą?

Zakaz rozwiązania umowy obejmuje nie tylko umowy o pracę, ale wszelkie inne umowy stosowane w zatrudnieniu sygnalisty, także umowy cywilnoprawne. 

kalendarz14.08.2022

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ustawy o ochronie sygnalistów?

Sprawdź jak przygotować się na wejście w życie nowych przepisów.

Zobacz również:

Ochrona osób pomagających sygnaliście

Ochronie podlegają nie tylko sygnaliści dokonujący zgłoszenia, ale także osoby pomagające sygnaliście. Poznaj warunki ochrony osób pomagających sygnaliście 

Powiadomienia o ustawie

sygnaApp.pl sygnaApp.pl

Zostaw swój adres email a powiadomimy Cię o wszystkich aktualnościach związanych z wejściem w życie nowych przepisów oraz organizowanych przez nas webinarach z nimi związanymi.

Dziękujemy za zapis na powiadomienia o ustawie
Powiadomienia